Ať už pěstujete fazol keříčkový nebo tyčkový, měli byste si čas sklizně dobře pohlídat. Důležité je vědět, jakou odrůdu pěstujete. V zeleninové zahrádce mají své tradiční místo tyčkové fazole , které se pnou po opoře vzhůru. Jejich nepopínavé příbuzné, fazole keříčkové , zůstávají neprávem v ústraní.
Druhou možností je jednorázová sklizeň, která je osvědčená zejména u keříčkových typů fazolí. Při ní vytrhneme nebo požneme celé keříky, . Výsev keříčkových fazolí , které pěstujeme pro zelené fazolky ( sklízíme celé lusky) , můžeme udělat několikrát, tím si prodloužíme období sklizně. Pěstuju keříčkové -žluté fialové a zelené, sbírám od zač. Ráno tu byl první mrazík, co s tím? Pokud chceme sklízet celé léto, musíme je opakovaně vysévat ve . Tyto zelené fazolky najdeme na rostlinách keříčkových fazolí.
Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi cm. V případě, že pěstujete keříčkové fazole , vysejte jednotlivá semínka si cm. Sklízení Fazole můžete začít sklízet asi dní po jejich vysazení. Kdy a jak sklízet dýně a jak je skladovat? Zde se pěstitelé často dopouštějí chyby, kdy spěchají s výsevy a pak se velmi.
U fazolu keříčkového by měla být asi 4-5cm, a 6-7cm u fazolu tyčkového. Má dvě variety – fazol keříčkový (var. nanus) a fazol popínavý (var. vulgaris). Sklízí se v době, kdy lusky a celá rostlina zasychají a semena ve spodních luscích . Hrách a pnoucí fazole vyžadují oporu, keříčkové fazole nikoliv. Toho využíváme například při pěstování této rostliny jako clony, kdy můžeme zvolit.
Pokračujeme v zalévání a pak již jen sklízíme plody našeho snažení. Do plodnosti vstupují později, ale mladé lusky můžeme pravidelně sklízet až do . Zakrslé či francouzské fazolky - to jsou keříčkové fazole. Pro kuchyňské využití sklízíme ještě nedozrálé lusky, které pokud lehce ohneme, tak prasknou.
Dům a zahrada - bydlení. Keříčkové fazole potřebují větší záhon, ale zato rostou i plodí rychleji a. Zelené lusky se sklízejí ještě v době, kdy semena nejsou . Fazole keříčkové potřebují větší záhon, ale rostou i plodí rychleji a sklízíme je všechny najednou, pokud chceme sklízet celé léto, musíme je . Keříčkové odrudy fazolí se větví a mohou dosahovat výšky až metr. Fazole pěstované pro suchá zrna se sklízejí až jsou lusky zcela suché, naopak lusky se otrhávají již ve stádiu tzv. Vždy až v době, kdy nehrozí mrazy.
Některé menší keříčkové odrůdy fazolí lze sklízet jako celé rostliny, jakmile je . Tyčkové odrůdy mají delší vegetační dobu, proto sklízíme fazolky po delší dobu, než je tomu u keříčkových odrůd. Pro jejich pěstování je ale . Existují i keříčkové fazole , které se však sklízejí najednou. Podobně se pěstují i zelené fazolky , u nich však sklízíme zelené nedozrálé lusky. Jsou vynikající surovinou pro přípravu mnoha pokrmů, a to jak zelené lusky, tak suchá semena.
Navíc jsou fazole nejen chutné, ale i zdravé. Fazol keříčkový se pěstuje na sklizeň čerstvých lusků velmi jemné chuti. Jejich nevýhodou je naopak krátká doba sklizně –, fazolky se sklízejí jen pár letních týdnů.
Vysévá se v době, kdy teplota půdy neklesá pod deset stupňů Celsia, . Naopak fazole pěstované pro zrno se sklízejí v době, kdy lusky zaschnou a semena dozrají a vybarví se.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.