Sléz lesní (Malva sylvestris) známý také jako sléz maurský (Malva mauritiana) pochází ze Středomoří a Afriky. Zmínky o něm můžete najít i pod . Jako léčivka slouží všechny druhy slézu už od starověku. Původně se používal . Cena bez DPH : 7Kč (EUR) Cena s DPH ( ) : 8Kč (EUR) Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky.
K léčebným účelům sbíráme vždy rozkvetlé květy za sucha nebo listy v době květu. Nejčastější druhy slézu – sléz lesní (Malva sylvestris), sléz maurský. Jako rostlinná droga se sbírá a suší květ (Flos malvae) a listy (Folium malvae). Připravuje se z ní macerát (výluh za studena) nebo odvar.
K péči o vlasy a pleť se sléz využívá právě pro svůj sliz. Ve vlasech pomáhá udržet vlhkost a působí . Listy se mohou přikládat na špatně se . Jednoletá (při mírných zimách i víceletá) - metry vysoká bylina s modrofilaovými květy. V České republice se pěstuje zejména sléz maurský a sléz velkokvětý.
Složení: Malva mauritiana flos. V lidovém léčitelství se Slez, používá vnitřně v macerátu jako mucilaginosum při zánětech horních cest . Sléz maurský: Droga: Latinsky: Flos malvae mauritaniae, Herba malvae mauritaniae, Folium malvae mauritaniae. Používají se čerstvé nebo se suší. SLÉZ MAURSKÝ - květ s kalichem.
LIDOVÉ NÁZVY: Koláčky, chlebíček, chlebíčky . Květ slézu maurského. Sléz neléčí pouze záněty hrtanu (na které jsou dobré obklady i čaj), ale i zhoubná onemocnění hrtanu. Použitelné části slezu maurského : květ a . Sléz maurský (Malva mauritiana) květ (Flos malvae) se používá při katarech horních dýchacích cest, laryngitidě, faryngitidě a též při zánětech žaludeční.
Ale jen první dvě můžeme popsat jako mohutnou bylinu s okrasnými, fialkovými nebo růžovými květy. Slézovou růži s většími, sléz s . Rostlina neúnavně nakvétá dál a dál. V severní Africe se květy používaly na barvení látek.
Má podobné účinky jako sléz.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.