pátek 4. května 2018

Kozí brada kořen

Označuje se také jako ovesný kořen , salsify či salsifis. Z kozí brady luční se v lidové medicíně zužitkovává dužnatý kořen , zevně hnědý . Kdysi se pěstovala pro kořen (podobný černému kořeni) – jde jej vařit, dusit na másle, dávat do salátů . Tragopogon porrifolius ssp. Rostlina je dvouletá, hladká, ojíněná. Doba květu: Květen až srpen.


Mladé výhonky a kořeny lze využít jako planou zeleninu. Kořen mívá poněkud hořčejší chuť, jeho šťáva je vhodná především na problémy. V prvním roce vytváří kořeny a ve druhém roce kvete od května do července . Sklizeň kozí brady je po odkvětu rostliny, suší se . Mimochodem jedlý je i kořen kozí brady luční, která roste jak už název napovídá na louce . Vytváří bílý kuželovitý kořen s lahůdkovou bílou dužninou. Navíc tato dvouletka krásně kvete – stojí . Kozí brady se otevírají ráno brzy po východu slunce a po poledni se zavírají. Kdysi děti mlsávaly sladkou šťávu ze stonků a kořen se . Pokud ji pěstujete za účelem sběru, tak kořeny sbírejte během podzimu nebo na jaře, listy a . Také kořen Kozí brady je vhodný ke zpracování.


Obsahuje mnoho minerálů. Balení o hmotnosti g odpovídá přibližně 1ks semen. Pěstuje se pro svůj kořen , který obsahuje spoustu minerálů. Její nať obsahuje hořčiny a mléčnou . Křen selský- kořen , listy.


Mochna husí - listy a květy, kořeny vyrývejte od září do zimy. Popis: Jednoleté nebo víceleté byliny se svislým vřetenovitým kořenem vysoké 30–1cm. Jul Kozí brada patří dnes k zapomenutým druhům zeleniny, dříve se pro svůj jedlý kořen pěstovala hojněji.


Jedlé jsou třeba kořeny pampelišky (smetanky), lopuchu, hlízy čistce. Jíst se dá i kořen plané kozí brady , opět všech druhů tohoto rodu, ale je . Zajímavost, Dužnatý kořen. Slovensky: Kozobrada lúčna.


Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté). Umístění pupenů na kořenech: hlavní kořen ?

Kozí brada kořen

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky